Om Möjligheternas region

Möjligheternas region är ett samverkansprojekt mellan åtta kommuner i Västerbottens inland. Projektets målsättning är att skapa en attraktiv region för fler och växande företag.

Projektet pågår mellan 2015-09-01 – 2018-12-31.

Projektets finansiärer är EU:s regionala utvecklingsfond, Region Västerbotten samt de åtta kommunerna Vilhelmina, Åsele, Dorotea, Storuman, Malå, Norsjö, Sorsele och Lycksele. Projektägare är Storumans kommunföretag AB.

om-mojligheternas-region-english

om-mojligheternas-region-nederlands

om-mojligheternas-region-deutsch

Vi som arbetar i Möjligheternas region är

LOKALA AFFÄRSCOACHER
DOROTEA
Gabriel Holmlund
072 – 500 58 16
gabriel.holmlund@dorotea.se

LYCKSELE
Nina Loughlin
070 – 310 27 87
nina.loughlin@lycksele.se

MALÅ
Aleksandra Simanovskaya
070 – 344 55 68
aleksandra.simanovskaya@mala.se

NORSJÖ
Beatriz Axelsson
072 – 500 15 30
beatriz.axelsson@norsjo.se

SORSELE
Mathias Bäcklund
070 – 242 00 92
mathias.backlund@sorsele.se

STORUMAN
Mona Olofsson
070-547 60 80
mona.olovsson@storuman.se

Helene Lindqvist
072-539 57 05
helene.lindqvist@storuman.se

TÄRNABY
Karin Lundberg
073 – 060 21 37
karin.lundberg@storuman.se

VILHELMINA
Janet Jonsson
072-450 19 09
janet.jonsson@vilhelmina.se

ÅSELE
Katrin Normark Jonsson
076-136 66 92

INNOVATIONSRESURS
Annelie Karlsson – för närvarande föräldraledig
073 – 044 37 87
annelie.karlsson@storuman.se

HUVUDPROJEKTLEDARE
Erika Hjukström
072 – 249 16 36
erika.hjukstrom@storuman.se

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *