Archives september 2017

Vi gör avspark!

result-2153527_1920Under september och oktober har vi och kommer vi att resa runt i kommunerna och träffa finansiärer, banker, arbetsförmedlingen, företagare som på olika sätt har jobbat med oss i Möjligheternas Region. Vi vill berätta vad vi har gjort så här långt och lyssna av vad olika aktörer tycker är viktigt att vi fokuserar på andra halvan av projekttiden. Vi gör nu en avspark inför andra halvlek och fortsätter hjälpa företagare varje dag! Vi har tagit fram en folder med fakta om vad vi har gjort så här långt, läs gärna den i bifogad fil!

Resultatkort

Bli bättre på digitala affärer!

ipad-820272_1920

Ta en kopp kaffe – plugga in lurarna och lyssna 20-30 minuter på arbetssätt för att korta det geografiska avståndet och komma närmare kunderna digitalt. Under tio torsdagar i höst har du i Västerbottens inland möjlighet att få veta mer om aktuella områden inom digital affärsutveckling. Efter föreläsningen har du möjlighet att chatta och ställa frågor. Allt du behöver är Facebook och Messenger!

Anmälan gör du direkt till din lokala affärscoach i din kommun!

LOKALA AFFÄRSCOACHER
DOROTEA
Gabriel Holmlund
072 – 500 58 16
gabriel.holmlund@dorotea.se

LYCKSELE
Nina Loughlin
070 – 310 27 87
nina.loughlin@lycksele.se

MALÅ
Peder Johansson
070 – 344 55 68
peder.johansson@mala.se

NORSJÖ
Beatriz Axelsson
072 – 500 15 30
beatriz.axelsson@norsjo.se

SORSELE
Mathias Bäcklund
070 – 242 00 92
mathias.backlund@sorsele.se

STORUMAN
Mona Olofsson
070-547 60 80
mona.olovsson@storuman.se

Helene Lindqvist
072-539 57 05
helene.lindqvist@storuman.se

TÄRNABY
Karin Lundberg
073 – 060 21 37
karin.lundberg@storuman.se

VILHELMINA
Ulrica Burman
070 – 343 57 76
ulrica.burman@vilhelmina.se

ÅSELE
Katrin Normark Jonsson
076-136 66 92
katrin.normark-jonsson@asele.se

 

Klicka på filen här nedan så finner du mer information om vad som behövs för att komma igång, datum och vilka områden som kommer att tas upp!

kunskapsprogram_digital-affarsutveckling_jonas-ulander

 

Full fart ute i kommunerna

Sommaren är slut och hösten har nu anlänt. Det betyder att det återigen är full fart ute i kommunerna med olika aktiviteter och coachningar. I Norsjö planeras det en Företagsarena, träffar med olika innehåll för dig som funderar på att starta företag, driver företag eller har en innovation. Mer information om den finner du nedan. I Storuman och Vilhelmina planeras det träffar för digital marknadsföring. Håll utkik på hemsidor och/eller sociala medier i din kommun så får du information om allt som är på gång. Eller så ringer du din lokala affärscoach så kan de hjälpa dig utifrån just ditt behov. Välkomna in!

 

foretagsarena-norsjo-sep-17